اجـــــازه
ابعاد جـــــدید روزنامه واقعه!

 

روزنامه واقعه هر روز ابعاد جدیدی پیدا میکند؛ از چاپ چهار شماره در یک روز و با یک تاریخ که در روزهای پایانی سال گذشته انجام گرفت،‌ تا چاپ نسخه‌هایی بدون وجود حتی یک خبر کوتاه در صفحه اول و به عبارتی دیگر آگهی‌نامه و تا عدم مطابقت نسخه چاپی و الکترونیکی.

شنبه، 28 خرداد 1390؛ روزنامه واقعه؛ نسخه الکترونیکی.

آن‌چه می‌بینید، به ترتیب صفحات اول و دوم روزنامه واقعه هستند که در سایت این روزنامه، با آرم روزنامه و تحت عنوان نسخه الکترونیکی چاپ میشوند.

نکته قابل توجه، مطابقت عناوین و مطالب صفحه اول و دوم این روزنامه است در حداقل دوازده عنوان.

جهت بهره‌برداریِ مفید از این مطلب، لینک صفحات روزنامه در سایت و دو صفحه ذکر شده در اختیار گذاشته میشود.

 

 

واقعه- صفحه اول- 28 خرداد1390

واقعه- صفحه دوم- 28 خرداد1390
صفحات روزنامه در سایت واقعه-http://waghe-e.ir

 

...

پـــــــــــیام‌ها()     link     یکشنبه ٢٩ خرداد ۱۳٩٠ -

کدام یــک؟ نسخه چــاپی یا نسخه دیجیـــــتال!

واقعه، روزنامه صبح کرمان است که هنوز خودش به دکّه‌های روزنامه‌فروشی نرسیده، نسخه دیجیتالی‌اش را می‌شود در سایت waghe-e.ir  خواند.
در این سایت امکان دسترسی به شماره‌های گذشته روزنامه به صورت pdfوجود دارد و صفحات روزنامه به همان شکل که چاپ می‌شوند، در سایت هم قابل دریافت‌اند.
بی شک سایت waghe-e.ir  مصداقی است برای تبصره 2 آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات،مصوب 1364 و اصلاحات بعدی آن؛ تبصره‌ای که در آن به نسخه دیجیتالی نشریات چاپی اشاره شده است. و همین دارای نسخه چاپی بودن، waghe-e.ir   را از شمول تبصره 1 همین ماده که نشریاتِ دیجیتال – به صورت مستقل- را تعریف کرده، خارج می‌کند.
با این اوصاف، باید در نسخه دیجیتال همان چیزی را دید که در نسخه چاپی مشاهده می‌شود، اما واقعیت چیزی غیر از این است.
اگر بشود صفحه اوّل شماره 1051روزنامه واقعه را که در تاریخ 25 خرداد منتشر شده،‌ به واسطه تنها یک کادر چند سانتی‌متری بسیار کوچک به عنوان سرمقاله - که سه نیم‌خطِ کوتاه جمله ادبی درباره  ولادت حضرت علی علیه‌السّلام - دارد، چیزی غیر از آگهی‌نامه بدانیم و آن را با همان اسم روزنامه خطاب کنیم، باید انتظار این را داشت که اصلِ نشریه با نسخه دیجیتالِ آن مشابهتِ کامل داشته باشد، اما مقایسه این دو نسخه- چاپی و دیجیتالی- که روی هر دو آن‌ها شماره و تاریخ مشابه نوشته شده، راهی به جز تأسف خوردن پیش پای مخاطب نمی‌گذارد.
امیدوارم جنابِ مدیرمسئول توضیحی داشته باشند برای این کار، و البته جنابانِ معزز در ارشاد، توضیح بخواهند در این‌باره از وی.


صفحه اول نسخه چاپی واقعه/ شماره 1051-  چهارشنبه- 25 خرداد 1390

صفحه اول نسخه دیجیتال واقعه/ شماره 1051-  چهارشنبه 25 خرداد 1390

...

پـــــــــــیام‌ها()     link     شنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩٠ -

لطفاً خودتان قانون مطبوعات را بخوانید

بی‌مقدمه، برای نشریه‌ "احیاگر قرن"؛ کاری از  اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان.
شاید تنها ضرورتِ چاپِ این نشریه نامعلوم است؛ نشریه‌ای درباره‌‌ امام خمینی رحمت‌‌الله‌علیه، و در سالگرد رحلت امام؛ که تمام رسانه ها راجع به آن کار میکنند.
قطعاً میفرمایند نشریه داخلی بوده و برای کارمندان مجموعه؛‌ اما این نشریه با ضوابطِ چاپ نشریات داخلی که قانون مطبوعات برای آن در نظر گرفته، منافات دارد. (لطفاً خودتان قانون مطبوعات را بخوانید)
برای نمونه، این نشریه با هیچ یک از مواد قانونی تناسبی ندارد که بهانه‌ چاپش باشد؛ چون نه بولتن خبری است، نه بولتن سیاسی، همچنین، جزوه‌‌ آموزشی و بروشور هم نیست، چرا که نه مطلبی در آن آموزش داده شده و نه مطالبش در حیطه‌ وظایف قانونی آن اداره است.
لازم به ذکر است، لزوم محدود بودنِ شمارگانِ نشریات داخلی از دید قانون، مانع از این است که بتوان چنین نشریه‌ای را به صورت تمام رنگی چاپ کرد؛ البته شدنی است، ‌منتها با صرف هزینه‌ بسیار بالا برای تعدادی محدود؛ آن هم از بیت‌المال.
امیدواریم این نشریه مصداقی برای ماده 9 آیین نامه اجرایی قانون ممنوعیت وزارتخانه ها و موسسات و شرکتهای دولتی از چاپ و انتشار نشریات غیر ضرور؛ مصوب 1365 نباشد. (لطفاً خودتان قانون مطبوعات را بخوانید)

...

پـــــــــــیام‌ها()     link     جمعه ٢٠ خرداد ۱۳٩٠ -

 


شاید اگر این نوشته بدون شرح بود، بهتر بود، اما باید چند کلمه‌ای نوشت درباره‌ی سعی روزنامه‌ی واقعه، برای تخریب نجف‌زاده- که به ما ربطی ندارد- و بیش از آن، ایجاد نگرانی در مردم، با شایعه‌ی آلودگی آب انتقالی از خوزستان به کرمان و قم.
نویسنده‌ی محترم، به خود زحمت نداده حتی نگاهی به نقشه‌ی خوزستان بیندازد و ببیند فاصله‌ی سرشاخه‌های دز که آب قم از آن‌جا تهیه شده- و خودش هم در نوشته‌اش به آن اشاره کرده- تا جایی که دز با رودخانه شطیط پیوند می‌خورد و کارون را تشکیل می‌دهد، ده‌ها کیلومتر است. بماند که گزارش نجف‌زاده از کارون بود و لشکرآبادِ اهواز، و این یعنی کیلومترها بعد از تشکیل کارون.
اگر قرار به انتقال آب کارون به کرمان هم باشد، ‌این آب از سرشاخه‌های این رودخانه تهیه می‌شود؛ فقط کافی‌ست نگاهی به خبر‌های رسانه‌ها در این‌باره بیندازید که همه‌ی مسئولین در نطق‌هایشان بارها این را گفته‌اند.
باید گفت این تیتر و این خبرو این نتیجه، اصلاً به هم ربط ندارند، چون خبر نجف‌زاده ‌به انتقال آب به قم مربوط نبود و تنها حاشیه‌اش هشداری بود به مسئولین، که این رودخانه دارد نابود می‌شود.

...

پـــــــــــیام‌ها()     link     چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٠ -

نشریه‌ی مقصّر


این که یک نشریه ابتدا مطلبی را در تعریف و تمجید از یک ساواکی معلوم الحال- که خون‌های زیادی به دستور او و توسط او از جوانان این شهر ریخته شده- بنویسد، و تمام سعی‌اش را بکند برای تطهیر او، کار بسیار بدی است؛ قبول.
وقتی نشریه‌ای که چنین نوشته‌ای درآن به چاپ رسیده، رسماً عذرخواهی می‌کند و می‌نویسد اشتباه شد، و قصورش را می‌پذیرد، بر کسی پوشیده نمی‌ماند که این عذرخواهی، شایسته‌ترین کاری بود که می‌شد صورت بگیرد؛ این هم قبول.
اما همین نشریه بعد از چند هفته دوباره مطلبی را به قلم همان نویسنده منتشر می‌کند که دفاعی است از آن شخص ساواکی؛ دفاعی به بهانه‌ی تجلیل از کارهای خوبش!
باید دنبال دلیلی بود برای این کار .
صبح کرمان باید برای مخاطبینش توضیح بدهد چرا اجازه‌ی قلم‌فرسایی به چنین شخصی در این نشریه داده می‌شود؟
شخصی که دغدغه‌اش تجلیل از یک خائنِ فاسد است و کرمانی‌ها او را خوب می‌شناسند.

مگر خوبی‌های آرشام -به قول نویسنده- چه قدر بوده که بدی‌هایش را پوشش دهد؟
با این حساب، و با این استدلال ضعیفِ نویسنده، که باید خوبی‌های هر کس را بیان کرد، باید بر منبرهای عزای سید الشهداء علیه السّلام وقتی را هم اختصای داد به آن‌هایی که در روز عاشورا نماز خواندند و بعد، امام معصوم را سر بریدند!!!
پس به زعم نویسنده، باید از مناقب شمر را هم برشمرد و از پینه‌ی پیشانی‌اش گفت.
گویند روزی دزدی از ملّایی پرسید: جناب شیخ! سزای دزدی چند سیئه است در کارنامه‌ی اعمال؟
ملّا پاسخ داد: یکی؛ هر بار دزدی، یک سیئه.
و دزد باز پرسید: و سزای انفاق چه‌قدر است؟
ملّا دوباره پاسخ داد: با هر بار انفاق سی حسنه در کارنامه‌ی اعمال نوشته می‌شود.
دزد چون این را شنید، نفسی  از سر آسودگی کشید.
وقتی ملّا علت آرامش دزد را پرسید، پاسخ داد: من روزها به مزارع مردم می‌روم و هندوانه می‌دزدم.
و شب‌ها یکی از هندوانه‌های دزدی را به خانه‌ی فقیری می‌دهم؛ با این حساب، می‌شود یک سیئه و سی‌ حسنه.
این طوری، برایم بیست‌ونه حسنه در کارنامه‌ی اعمالم می‌ماند.
 باید این نکته را هم ذکر کرد که مدیرمسئول نشریه پاسخ‌گوی چاپ و انتشار چنین مطالبی است و صرف عذرخواهی، آب رفته را به جوی باز نمی‌گرداند.
همچنین باید تذکر داد، در مواردی مثل اشتباه در ذکر عضویت مسئولِ خانه‌ی مطبوعات در شورای فرهنگ عمومی استان، که به شورای عالی انقلاب فرهنگی تعبیر شده بود، هر چند قصور نبود و تقصیر بود، اما کاش اصلاحش با یک عذرخواهی کوچک همراه بود.

...

پـــــــــــیام‌ها()     link     چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٠ -

دو مطلب از صبح کرمان

اول این که...

این روزها بازار حرفهای انتخاباتی داغ است و هر دم از این باغ بری میرسد.
هفته‌نامه صبح کرمان در شماره ۴١١ خود، در مطلبی به قلم جلیل مظهری- سردبیر- به راحتی مقام نمایندگی مجلس شورای اسلامی را با محکِ حقوق و مزایا سنجیده و نوشته: آیا حقوق و مزایای نمایندگی اینقدر چشمگیر،‌ با ارزش و فریب دهنده است که عده ای خواب و خوراک را برخود حرام میکنند، شب و روز در صدد جلب محبت و کسب آراء مردم هستند.
به زعم این نشریه، تمام تلاش کسانی که میخواهند در آینده کاندید نمایندگی مجلس شوند، دستیابی به مزایای خاصی است که مردم کوچه و بازار از آن بی خبرند!
راستی چه چیزی باعث میشود یک نشریه که با پول مردم چاپ میشود، شأن نمایندگی مجلس و تلاش برای رسیدن به آن را با گرفتن خودرو و زمین مقایسه کند؟
چرا با سوال خود این شائبه را در افکار عمومی به وجود می آورید که فرزندان نمایندگان مجلس بدون کنکور وارد دانشگاه میشوند؟
چرا اذهان مردم را به این سمت میبرید که گمان کنند نماینده‌ای که با علاقه به او رأی میدهند، بی حساب و کتاب اقوام خود را وارد بدنه دولت میکند؟
چه دستی پشت پرده است که از اکنون تمام سعی خود را میکند تا ملت را به مسئولین نظام بدبین کنند و حضور مردم را در انتخابات کم رنگ نماید؟

 

-----------------

دوم ایــــــن که...

در باب فعالیت عجیب و غریب این هفته نامه، همین کافی است که متن نامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را گویی بدون این که بخواند، با عنوانی دیگر چاپ کرده.
آیا مسئول این نشریه یک بار هم دچار این پرسش نشدند که مگر عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی به حکم وزیر است؟
مگر مدیرمسئول یک هفته‌نامه استانی- فارغ از در نظر گرفتن ضعفهایش- چه قدر بر امور نشریات کشور تسلط دارد که نماینده ارباب جراید در شورای عالی انقلاب فرهنگی شود؟

یک بار از خود نپرسیدید وزیر چگونه برای عضویت شخصی در نهادی که رئیس جمهور ریاستش را بر عهده دارد، حکم صادر میکند؟

اصلا شما تفاوت شورای فرهنگ عمومی استان، با شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور را میدانید؟

جناب مدیرمسئول، این سهل‌انگاری نه تنها توجیهی ندارد، که بهانه غیرعمدی بودنِ چاپ نوشته سراسر مدح و تمجید از عنصر معلوم الحال ساواکی- آرشام- را از شما میگیرد و واضح مینماید این گونه اقدامات، یا ناشی از عدم تلسط و تخصص است، یا عمد!


...

پـــــــــــیام‌ها()     link     چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩٠ -