اجـــــازه
حرمت‌شکنی مطبوعات و خواب مسئولین

امان از وقتی که قرار باشد فرهنگ جامعه را کسانی بسازند که اوج فخرشان، و منتهای دست‌آوردشان از سال‌ها زندگی و کار حرفه‌ای، نزدیک کردن انسان به خویی حیوانی باشد.

نویسنده‌ای که تمام دست‌آورد زندگی‌اش از منظر هفته‌نامه‌ی سخن تازه دریدن پرده‌ی حرمتی باشد که فقط و فقط حیوانات آن هم به دلیل بی‌خردی آن را نمی فهمند- هر چند، برخی‌شان از جمله کلاغ، در فرهنگ عامیانه و ضرب المثل‌های ما، بیشتر نقش استاد دارند برای ما که از آن‌ها حیا را یاد بگیریم-.

معرفی صادق چوبک، نویسنده‌ای که نوشته‌هایش سرشار از نمایش بدبختی‌های روحی و اجتماعی آدم‌هاست - و در پناه این رُک گویی، مذهب را دلیل تمام این بدبختی‌ها معرفی می‌کند- بهانه‌ای شده است برای هفته‌نامه‌ی سخن تازه تا این بار جامعه را بدون در نظر گرفتن هیچ حدی، " روسپی بزک کرده" معرفی کند.

چوبک را در حالی به عنوان نویسنده‌ای توانا معرفی می‌کنند به ما، که به قول این نوشته‌ی سخن تازه،" پرده‌ی حرمت و قراردادهای ریاکارانه‌ی اجتماعی را کنار می‌زند. او از واقعیتی پرده برمی‌دارد که اغلب اجتماع می‌خواهد آن را در زرورق بپیچد و جنبه‌ای دلقک مآبانه از امر آسمانی دروغین دور آن ایجاد کند."

و این امر که این هفته‌نامه به آن پرداخته، چیزی نیست به جز مسائل عشقی زن و مرد و مسائل زناشویی.

در این نوشته چوبک از شاعر سوری(نزار قبانی) که -به گفته‌ی خودش- تمام فخرش به خیابان کشیدن تخت‌خواب‌های مردم سوریه است، برتر انگاشته شده است و نقاد سنت‌هایی نامیده شده که نویسنده‌ی متن حاضر آن را "سنت عقب مانده‌ی در پناه و پسله حرف زدن از مسائل جنسی و زناشویی در جامعه" معرفی کرده.

نویسنده از دیوار تعصب و خام اندیشی مردم جامعه یاد کرده که چوبک آن را در خاورمیانه فروریخته است.

این دیوار تعصب، چیزی است که مانع از به خیابان کشیده شدن مسائل جنسی و زناشویی است و تمام حاصل عمر چوبک، همین کار است، کاری که خصیصه‌ای‌ست حیوانی و هر انسان مقرون به حیا و عفیفی، از تصور بیان آن هم شرم دارد.

به راستی حریم انسانی زندگی‌ها را به کجا می‌کشند این روزنامه چی‌های...؟

و به راستی چشم‌های خواب زده‌ی مسئولین امر فرهنگ تا کی می‌خواهد بر این پرگویی‌ها و هرزنوشته‌های منافی عفت بسته بماند؟!

 


...

پـــــــــــیام‌ها()     link     دوشنبه ٢٧ تیر ۱۳٩٠ -

ــــــــــخـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــط.... ف ا ص ل هـــــــــ

این‌که ماه‌نامه‌ای با تاریخ اردی‌بهشت چاپ شود، اما نیمه‌ی تیر روی دکه‌ها سر و کله‌اش پیدا شود، به خودی خود کمی عجیب است.

این‌که مدیرمسئول این ماه‌نامه داعیه‌ی اصول‌گرایی و حضور احتمالی در انتخابات داشته باشد، اما کادر اجرایی‌اش درست در جهت عکس این ادعا، یعنی اصول‌گرایی حرکت کنند، کمی عجیب‌تر است.

و از این عجیب‌تر، اِعمالِ فکرِ این کادر است در نشریه‌ی اصول‌گرا، یعنی....

و شاید عجیب‌تر، این است که ماه‌نامه‌ی خط فاصله با تمام ضعف‌هایی که در محتوا و ظاهر دارد، و با تمام یارانه‌ای که از بیت المال می‌گیرد،و با تمام آن‌چه از نحوه‌ی فکر دست‌اندرکارانش به چاپ می‌رساند، با چاپ عکس صادق هدایت، نویسنده‌ی به پوچی رسیده و گمراهِ بارگاه پهلوی، چه هدفی را دنبال می‌کند؟

چه لزومی‌ست زندگی‌نامه‌ی نویسنده‌ای که تمام دست یافته‌‌هایش از زندگی، توهین به اسلام و پوچ‌گرایی بود و حتی توان تحمّل خود را هم نداشت، در این نشریه چاپ و منتشر شود؟

آیا این کار، ترویج تفکر پوچ و منحرفِ هدایت نیست؟ که هست!

حالا باید دید مدیرمسئول، دانسته تن به چنین کاری داده‌اند، یا نادانسته؛ که در هر دو صورت، شاید نشود توجیهی برایش دست‌وپا کرد!

 به راستی در ایران زمین، نویسنده‌ی دیگری به چشم نمی‌خورد که برای ادبیات زحمت کشیده باشد؟

...

پـــــــــــیام‌ها()     link     پنجشنبه ۱٦ تیر ۱۳٩٠ -

از چـــــاله به چــــــاه

پیشنهادِ رو آوردن به مصرف تریاک و حتی کِشتِ گسترده‌ آن در کشور، با هدف فرار از مخدرهای صنعتی، همان قدر که عجیب است، خنده دار نیز هست.
درحالی که این ماده‌ افیوی و مشتقات آن در سراسر دنیا قربانی می‌گیرد، هفته نامه صبح کرمان در مطلبی با عنوان " کشت نظارت شده تریاک برای مصارف دارویی" ضمن بیان تاریخچه‌ای مختصر از ورود و ترویج کشت تریاک در ایران، ناگهان از عنوانِ نوشته که ترویج کِشتِ تریاک برای مصارف دارویی بوده، فاصله می‌گیرد و می‌نویسد:" آیا وقت آن نرسیده که ما به خود بیاییم؟ مایی که بهترین نوع تریاک را می‌توانیم تولید کنیم، چرا یک بار دیگر کشت نظارت شده را شروع نکنیم و معتادان به مواد مخدر شیمیایی و صنعتی را نجات دهیم."
 در پایان نیز نویسنده در بیانی تعجب برانگیز، با نادیده گرفتن فعالیت‌های انجام شده برای مقابله با مواد مخدر در سال‌های پس از انقلاب اسلامی نوشته: " بیاییم کشت کاملاً نظارت شده‌ی تریاک را اجازه دهیم تا به تدریج با کار فرهنگی جلوی اعتیاد را بگیریم که اگر بعد از انقلاب با صبر و حوصله و کار فرهنگی و نظارت بر کشت و توزیع کار کرده بودیم، آن‌ها که کارت مصرف تریاک داشتند، 60 ساله‌ها به بالا بودند که 99 درصد آن‌ها سال‌هاست در زیر خروارها خاک استخوان‌‌های آ‌ن‌ها پودر شده و دیگر وجود ندارند، لذا امروزه با افتخار می‌توانستیم اعلام کنیم ما معتاد نداریم."

...

پـــــــــــیام‌ها()     link     چهارشنبه ۱ تیر ۱۳٩٠ -