اجـــــازه
توهین به دین در نشریه‌ی یک روحانیِ کرمانی

هفته‌نامه‌ی همراه کرمان در سرمقاله‌ی جدیدترین شماره‌ی خود به قلم مجید رئوف‌مهر، نقش جدیدی از توهین به دین رقم زده.

نویسنده در ابتدا با بیان این که جهالت، مادرِ تمامی مشکلات و موانع پیش روی تعالی جامعه است، باورهای ناصحیحی را که ریشه در خرافه‌های رایج شده در اذهان مردم دارند، عامل این جهالت دانسته و مبارزه با جهالت را وظیفه‌ی هر انسان وظیفه‌شناس بیان کرده.

نکته‌ی قابل توجه، ارتباط دادن دین با ترویج خرافه‌گرایی است.

در این‌باره، نویسنده به صراحت نوشته:"آن‌چه باعث تاسف است و شگفتی‌آور این که دین و مذهب به ارث رسیده در جامعه‌ی امروز ایران به هر علت به زمینه و استعدادی بارز در خرافه‌پذیری دست یافته است. این آسیب راه را تا آن‌جا ادامه داده است که امروز دین‌باوران تنها پوسته‌ای از دین را در مقابل خود یافته و عمق و باطن آن را به کل فراموش کرده‌اند. چرا که مبلغان عرصه‌ی دین نیز حسب مصالح خود شاید، باطن دین را که مظهر پویایی، حق‌جویی و حقیقت‌طلبی است، در خفای ظاهری که آن‌هم بیشتر رنگ صوفی‌گری به خود گرفته، از نظرها به دور داشته و دین‌مداران را به خلوت‌گزینی و فرورفتن در گریبان غم‌ها و تزرع (توضیح اجازه: تزرع: رفتن به سوی بدی) بی‌مایه و هدف رهنمون شده‌اند."

در ادامه نیز از کسانی که ابتدا از آن‌ها با عنوان دین باوران تعبیر کرده بود، با نام دین ناباوران یاد می‌کند و آن‌ها را به ساخت موهومات و ایجاد رعب در مردم برای عدم ورود به عمق چرایی‌ها نسبت به مباحث دینی متهم کرده.

همچنین نویسنده این گروه را (که از آن‌ها به عنوان دین باوران تعبیر کرده) متهم کرده به: "متکی کردن مردم به خرافه، مشغولیت به زاری و تزرعِ بدون شناخت به جای تشویق به تعقل و تعمق در کشف حقیقت دین، تشویق به گوشه نشینی بی‌ثمر، به سان دوران بنی امیه و بنی عباس."

در ادامه نیز در وصف عمل‌کرد این گروه نوشته:" در دوران رشد  توسعه‌ی شتاب گرفته‌ی  جوامع بشری و در عصر ارتباطات گسترده‌ی جهانی، رفته رفته ستون‌های دین باوری را به جهالت دوباره سوق داده و خرافه‌گرایی را دوباره عمق بخشیده است. به نظر در این وانفسای جامعه‌ی موهوم زده‌ی ایران، بر روشن‌فکران، روشن‌اندیشان و روشن‌گران عرصه‌ی دین و غیر دین حتی، واجب است تا جامعه‌ی ایران از نظر اعتقادی به قعر پستی سقوط نکرده، از خواب غفلت بیدار شوند..."

      - آقای مدیر مسئول، شما اولین متهمی هستید که نویسنده‌ی این متن محکوم‌تان کرده به آن‌چه که از نگاه‌تان شاید به عمد دور مانده؛ چون شما مسئول ایشان هستید و روحانی و مبلغ دین؛ و ایشان بی‌شک با شما بیش از هر دین‌باورِ دیگری مرتبط است؛ چه دفاعی از خود دارید؟

       اصلاً در مقابل این حرف‌ها و توهین‌ها به دین و دین‌باوران، چه دفاعی از دین و هم مسلکان خود- در کسوت یک روحانی- دارید؟

      - آقای مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، جهت اطلاع و بهره‌برداری‌تان، فقط یادآور می‌شوم از این دست نوشته‌ها در این نشریه و سایر نشریات استان کم نیست؛ نوشته‌هایی بر ضد دین و مروج آیین‌های فرومانده‌ای هم‌چون کمونیستم و آیین‌سازانی هم‌چون جان لاک و...

      - آقایانِ مسئول، کسی هست به داد فرهنگ و دینِ این مردم برسد؟

       آخر این‌ مدیرمسئول روحانی است و لباس دین دارد، نویسنده‌ی نشریه اش هم اسباب فرهنگ به دست گرفته و قلم دارد!!!

      - چه کسی باید به این آقا که این حرف‌ها را زده، بگوید دین و مذهبِ امروزِ ما خرافی نیست. بگوید دین‌باورانِ ما پوسته‌ی دین بر خود ندارند؛ که با این حساب که نویسنده نوشته، میلیون‌ها نفر به بی دینی محکوم شده‌اند. بگوید مبلغانِ دینی دغدغه‌ی مصالح خودشان را ندارند تا حقیقتِ دین را نگویند و انحراف را جای‌گزینِ آن کنند. بگوید دین‌باوریِ امروز در دنیا بر مبنای جهالت نیست که شما از ان دم زده‌اید. بگوید جامعه‌ی ایران موهوم زده نیست. بگوید...

 

همراه کرمان

شماره26 از دوره‌ی جدید

تاریخ 21 آذر ماه 1390

اسناد

http://www.upsara.com/images/k8q5u7opujoh9lzrz59.jpg

http://www.upsara.com/images/kc2v19wa4c2xermibzzu.jpg

 

 این مطلب در باشگاه خبرنگاران جوان

این مطلب در قرارگاه سایبری 702

...

پـــــــــــیام‌ها()     link     شنبه ٢٦ آذر ۱۳٩٠ -

نامه‌ای دوستانه به معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمان؛ جناب آقای مهندس کمالی

نامه‌ای دوستانه به معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمان؛ جناب آقای مهندس کمالی

آقای کمالیِ عزیز، سلام.

موضوع نوشته‌ام به گفته‌ی اخیر شما مرتبط است و امیدوارم شما هم مثل سایر مخاطبان این وب‌گاه، حدیث مفصل بخوانید از این مُجمل.

و اما موضوع کلام شما و تیتری که رسانه‌ها برایش انتخاب کردند:" گزارش مستندی از فعالیت نامزدهای احتمالی مجلس نداریم."

برادر بزرگوار، کلام شما را در سایت خبری "کرمان فردا" دیدم؛ سایتی که چند ماهی است فعالیت خود را آغاز کرده و تنها حاشیه‌ای‌ست بر اتفاقات و رویدادهای استان کرمان، چون اصل کار خود را بنا نهاده بر پوشش جامع کوچک‌ترین حرکتی از کاندیدای احتمالی!!‌ انتخابات مجلس شورای اسلامی، آقای پورابراهیمی.
جهت اطلاع حضرتعالی باید به عرض برسانم این کاندیدای احتمالی!! با این که کمتر در کرمان هستند و در بیوگرافی‌شان که به بهانه‌های مختلف- بهانه‌هایی غیر از تبلیغات انتخابات-  این روزها به وفور در نشریات و سایت‌ها منعکس می‌شود، محل اصلی کار و فعالیت خود را تهران معرفی کرده‌اند،- عضویت در هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، تدریس در این دانشگاه، ریاست هیئت مدیره بورس کالا و...- چند هفته قبل سخنرانی غرایی در جمع فعالین علمی، فرهنگی و سیاسی کرمان انجام داده که خیلی زود سر از رسانه‌ها درآورد. شکی نیست این سخنرانی از سر دلسوزی و برای تنویر افکار عمومی بوده- جدای تبلیغ در قالب بیان دیدگاه‌های سیاسی و اقتصادی سخنران- اما مزید اطلاع‌تان عرض می‌کنم به اندک فرصتی نشریاتی از جمله " نسیم بهار، به صاحب امتیازی سیدجواد موسوی مدیرکل صدا و سیمای استان، مهر ما، عصر باور، نذیر و برخی سایت‌ها و نشریات دیگر متن کامل آن را چاپ کردند. متنی با عنوان بیان دیدگاه های دکتر پورابراهیمی پیرامون مسائل داخلی و بین المللی و اقتصادی. و البته تیترهای مشابه.

آقای کمالی عزیز، نیازی نیست عکس بزرگ یک نماینده‌ی فعلی مجلس در باشگاه ورزشی، خیلی زود سر از رسانه‌ها در بیاورد؛ البته کیاست ایشان آن‌قدر بوده که از ماه‌ها قبل فعالیت تبلیغی خود را آغاز کند و برای مثال کار را از بازدید از یک نمایندگی خودرو در کرمان شروع کند و اکثر رسانه‌های استان به آن بپردازند.

آقای معاون سیاسی امنیتی استاندار،‌ نیم نگاهی به رسانه‌های جنوب استان که بیندازید، می‌بینید سایت‌ها و وبلاگ‌های زیادی دارند به طرف‌داری و به دشمنی از افراد خاص فعالیت می‌کنند؛ این بماند برای نگاه خودتان.

اما در نشریات، برای مثال گلدشت که صاحب امتیاز و مدیر مسئولش – بختیار مجاز- کاندیدای منتخب شورای اصول‌گرایان است، شده منعکس کننده‌ی برنامه‌های بازدید این آقا از روستاهای اطراف.

جناب کمالی، از همان نیم‌نگاه‌تان به جنوب، کمی مایه بگذارید برای درک این‌که نقش مدیرمسئول یک هفته‌نامه در برآوردن نیازهای مردم چیست؟

بله، باید انعکاس بدهد مشکلات را؛ اما کاش یک خبرنگار داشت، تا این همه زحمت نکشد و خودش را به سختی نیندازد؛ اصلاً سختی بکشد، ثواب ببرد؛ منتها چرا تا چند هفته قبل که هنوز شورای اصول‌گرایان جنوب اسمی از این آقا نبرده بود، ایشان به فکر انعکاس مشکلات مردم جنوب-به این صورت- در نشریه‌اش نبود؟!

می‌دانم، وقت شما گران‌بهاتر از این است که بنشینید به نشریات و سایت‌ها بپردازید؛ اما اگر نیمه‌ی دیگرِ نگاه‌تان را به نشریاتِ دیگر بیندازید، به راحتی می‌بینید هفته نامه همراه کرمان به بهانه‌های مختلف کوچک‌ترین کار نماینده‌ی فعلی مجلس- محمد علی کریمی- را پوشش می‌دهد.

بابک زمین فعالیت رضاحسینی را که این روزها دارد سخت به دولت و فعالیت‌هایش انتقاد می‌کند، پوشش می دهد.

نگارستان و پاسارگاد دارند انتقادات تند شهباز حسن‌پور به دولت را که این روزها شدت گرفته‌اند این انتقادات، بازتاب می‌دهد.

عصر ظهور، امید کرمان و کرمان امروز شده‌اند جارچیِ اشتهارِ حسین امیری و کوچک‌ترین خبری را به همراه تصاویر او چاپ می‌کنند.

راستی، یادم رفت بگویم ته مانده‌ی نیم‌نگاه‌تان به جنوب را بگذارید برای دیدن یک مراسم بزرگ که به بهانه‌ی غدیر برگزار شد و عملاً فریاد بیعت با فرج الله عارفی‌پور را سردادند. شرح کامل این بیعت را می‌توانید در  شماره 154 هفته‌نامه کمنزیل بخوانید.

جناب آقای کمالی، این فقط بازتاب فعالیت تعداد کمی از ده‌ها نشریه‌ی استان بود؛ فعالیت انتخاباتی نشریات و سایر رسانه‌ها این روزها خیلی زیاد شده؛ از تخریب رقیب گرفته، تا دروغ‌ها و وعده‌ها و بزرگ‌نمایی‌ها. از تخریب دولت گرفته، تا تمجید از عناصر منحرف و وابسته به جریانات ضد نظام؛ شما نیم نگاهی به این مسائل داشته باشید، بد نیست، مستنداتی که عرض کرده اید ندارید، به تعداد بسیار زیادی فراهم می شوند؛ کافی است بخواهید ببینید.

 

با تشکر از وقتی که برای خواندن این مطلب گذاشتید
والسلام علی من اتبع الهدی

...

پـــــــــــیام‌ها()     link     سه‌شنبه ٢٢ آذر ۱۳٩٠ -

حرف‌های متناقض این نشریه

هفته‌نامه بیداری که عنوان قدیمی‌ترین نشریه در حال انتشار ایران را با خود یدک می‌کشد،‌ در شماره 631 خود مطلبی چاپ کرده که جای تأمل دارد.

در این نوشته که عنوان آن برگرفته از سخنان رئیس جمهور است، نویسنده به سخنان رئیس جمهور در خصوص بازداشت قائم‌مقام بانک مرکزی اشاره کرده و در تفسیر آن نوشته: این ادبیات در وهله اول دخالت در امور قوه قضائیه محسوب میشود که قوه‌ای مستقل است. چرا که هیچ شخصی جز مقام قضایی نمیتواند راجع به پرونده‌ای که در جریان است اظهار نظر بکند، اما با توجه به محرمانه بودن رسیدگی در دادسرا، نمیدانم گفته‌های قائم مقام بازداشت شده‌ی  بانک مرکزی را چه کسی به رئیس جمهور رسانده...
این نوشته در ابتدا دفاع از عملکرد قوه قضائیه است و تقبیحِ دخالت در آن، اما در بند دوم با استناد به سخنان رئیس جمهور دستگاه قضایی را به اعمال فشار بر متهمین محکوم کرده و نوشته: اگر چنین اتفاقی در دادگستری افتاده باشد که قائم مقام بانک مرکزی را زیر فشار قرار بدهند تا از او اقاریری خلاف واقع بگیرند، این پرسش مطرح میشود وقتی با یکی از عالیترین مقامات بانکی در دادگستری چنین رفتاری میشود، آیا میتوان به این دادگستری اطمینان داشت؟

در ادامه نیز با نقل گفته‌ی رئیس‌جمهور مبنی بر روبه‌رشد بودن اقتصاد، آن را از دید مردم رد کرده و نوشته: مردم چنین باوری ندارند. امروز نمیتوان دست به هیچ کار اقتصادی زد. هر روز اخباری از اختلاس، آن هم اعداد میلیاردی شنیده میشود، لابد قصد مختلسین ضربه زدن به قوه مجریه و سیستم بانکی است.

در آخر نیز نوشته: جایی که قائم مقام بانک مرکزی را وادار میکند بگوید فلانی پشتیبانی کرد تا آزاد شود، نمیتواند مرجعی باشد که به اتهام این فرد رسیدگی کند...

این میان، باید اول پرسید قصد این نشریه از چاپ چنین مطلبی که بخش های آن با یکدیگر تناقض دارند، چیست؟

از یک سو دخالت در امور قوه قضائیه را محکوم کرده و از طرف دیگر، به استناد حرف رئیس‌جمهور که در ابتدا از دخالت در روند رسیدگی به یک پرونده قضایی منع شده، قوه قضائیه به اعمال فشار بر متهمین محکوم شده است.

همچنین جای این پرسش باقی است چرا وقتی به استناد حرف رئیس جمهور قوه قضائیه به اعمال فشار بر شخصی متهم شده، و نویسنده شرایط بدتر از آن را هم متصوّر دانسته، و این حرف رئیس جمهور برای نویسنده دست‌آویزی شده که عدالت دستگاه قضایی خدشه‌دار شود، حال چرا به سخنان رئیس جمهور مبنی به روند روبه‌رشد اقتصادی کشور توجه نمیشود و به نقل از مردم- آن هم بدون توضیح- این سخنان باورپذیری خود را از دست میدهند؟

جای این سوال محفوظ است که بر مبنای چه شاخصه‌ی اقتصادی‌ای نویسنده انجام کار اقتصادی را در کشور غیرممکن دانسته است؟

دست‌آخر باید تعداد و چگونگی اختلاسهایی را که در این نوشته از آن‌ها به عنوان اختلاسهای میلیاردی نام برده شده و اخبارش هر روز شنیده میشود، از نویسنده پرسید.

این مطلب در هجرت نیوز

این مطلب در قرارگاه سایبری 702

...

پـــــــــــیام‌ها()     link     یکشنبه ٦ آذر ۱۳٩٠ -

 

این اشتباهات برای یک رسانه که به روز نیست و شبیه خبرگزاریها و سایتهای خبری- به قول حرفه ایها ژورنالیستی- کار نمیکند، زننده است.

حالا اگر یک سایت از جناح مثلاً مقابل، رفت و نوشت گاف بزرگ سایت اصولگرا،...

سایت کرمان فردا

شماره خبر: 900918

تاریخ انتشار: پنج شنبه 3 آذر 1390

ساعت انتشار: 10:05:37

...

پـــــــــــیام‌ها()     link     شنبه ٥ آذر ۱۳٩٠ -