اجـــــازه
تحریک برای عبور از خط قرمز


توصیف ماهیت هر چیز می‌تواند اطلاعات کاملی از آن به مخاطب بدهد و او بر همین مبنا تصمیم بگیرد که آن چه توصیف شده، خوب است، یا نه.

این روزها که همه داریم نقش موثر شبکه‌های اجتماعی را در گوشه‌گوشه‌ی دنیا می‌بینیم، به تأثیر‌گذاری و در عین حال قدرت آن‌ها پی می‌بریم.
شبکه‌ای مثل فیــس‌بوک که نقش مخرّب آن در فتنه‌ی اخیر کشورمان بر کسی پوشیده نیست؛ و همین طور در تحولات خاورمیانه و جهان اسلام و نیز سایر نقاط دنیا.
این میان، باید اطلاعات درستی نسبت به ماهیت این شبکه و نتیجه‌ی برخی اقداماتش را در اختیار مردم گذاشت تا بتوانند تصمیم درستی در استفاده یا عدم استفاده از آن بگیرند.
هفته‌نامه‌ی نگارستان در بخش فناوری خود مطلبی را درباره‌ی شبکه‌ی جتماعی فیــس‌بوک به قلم حامد کریمی چاپ کرده که خواندن و در عین حال کمی تأمل در آن خالی از لطف نیست.
نویسنده ابتدا فیــس‌بوک را معرفی می‌کند.
در این تعریف فیــس‌بوک محیطی برای گپ و گفت است و اشتراک گذاری عقاید، مطالب، فیلم‌ها و عکس‌ها؛ و هم‌چنین محیطی کاملاً آزاد برای انتقاد به افکار.
نکته‌ی قابل توجه در این بخش این است که نویسنده فیــس‌بوک را راحت‌ترین جا برای صله‌ی رحم!! بیان می‌کند.
در ادامه با بیان تاریخچه و ساختار این شبکه، به تعریف و تمجید از امکانات آن می‌پردازد و پس از آن، امکانات آن را محدود به آن چه گفته نمی‌داند و کمی بیشتر در این باره توضیح می‌دهد.
آن چه در این توصیف جلب توجه می‌کند، تعریف، تمجید و ترغیب به فیس بوک است.
وجود زبان‌های زنده دنیا و به خصوص فارسی که روی آن تأکید شده
محیط مجازی که هر چه نیاز داریم، در آن موجود است
قابلیت گفت‌و‌گوی آنلاین
قابلیت پرسش و پاسخ
و مهم‌تر از آن‌ها، تأکید بر عادلانه بودنِ نظرسنجی‌های فیــس‌بوک!! است و به تبع آن، صحّه گذاشتن بر نتایج این نظرسنجی‌ها.
در پایان نیز نویسنده بدون اشاره به فسادِ اخلاقی و ترویج تصاویر و فیلم‌های بسیار مبـتذل در آن، و قدرت بالای فیــس‌بوک در جاسوسی از اطلاعات شخصی افراد، از این مشکل به عنوان "دسترسی به اطلاعات شخصی" یاد کرده است و تنها آفتِ دیگر آن را "اعتیاد به آن و صدمات شدیدِ ناشی از وقت‌گذرانی" بیان کرده است و در آخر با ذکر آدرس این شبکه، و بیان رایگان بودن عضویت در آن، ورود به آن را اجتناب ناپذیر بیان کرده.
لازم به ذکر است فعالیت در این شبکه‌ی امریکایی که بنا به گفته‌ی رئیس جمهور امریکا جهت ضربه زدن به منافع جمهوری اسلامی ایران راه‌اندازی شده، برای ایرانیان ممنوع است؛ چرا که عبور از فیلترینگ، به نوعی عبور از خط قانونی رعایت حریم امنیتی و اخلاقی کشور محسوب می‌شود.
شاید بشود گفت معرفی فیس بوک، آن هم به گونه‌ای که سراپا تعریف و تمجید از این شبکه باشد و ترغیب برای عضویت در آن، نوعی تحریک برای عبور از این خط قرمز محسوب شود که صد البته جای تأمل بیشتر دارد.

 

نقل، با ذکر  ejazeh.persianblog.ir

والعاقـــبه للمتّــــقین

...

پـــــــــــیام‌ها()     link     یکشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳٩٠ -