اجـــــازه
سیاه‌نمایی، از نوع مکتوب

استان کرمان با بیش از صد عنوان نشریه که طی سال‌های مختلف مجوز نشرِ خود را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته‌اند، از این لحاظ، یعنی وجود نشریات، جزء مناطقِ غنی کشور محسوب می‌شود؛ هر چند قریب به نیمی از این تعداد، به صورت غیر فعال درآمده‌اند و برخی نیز هر از چند‌گاهی نسخه‌ای را چاپ می‌کنند تا دست‌خوشِ اقتدارِ ماده‌ی 16 قانون مطبوعات، یعنی لغو پروانه‌ی چاپ نشوند.
هر نشریه، از هر زیرگروهی که باشد، روزنامه، هفته‌نامه، دوهفته‌نامه، ماه‌نامه و یا سایر زیرگروه‌ها، روش انتشار مشخصی دارد و در باید در زمینه‌ی مشخصی فعالیت کند.
زمینه‌های مختلف انتشار اعم از خبری، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و ... وجه غالب نشریات‌اند، و پژوهش، تحلیل، آموزش و عناوین مشابه، وجوهی از جهات نشریات‌اند که هر چند کمتر نمود دارند، و بیشتر صورت تخصصی به خود گرفته‌اند، اما به هر تقدیر در بین نشریات وجود دارند.
یک نشریه‌ی قوی و ماندگار، در صورتی می‌تواند به نحو مطلوب به روندِ حرکتِ رو به جلوی خود ادامه‌دهد که فعالیت خود را در زمینه‌ای که مجوز انتشار آن را دریافت کرده، ادامه دهد.
تغییر این رویه، یعنی انتشار مطالبی غیر از آن چه که زمینه‌ی انتشار آن نشریه است و در هر نوبت چاپ، در شناسنامه‌ی آن ذکر می‌شود، مخاطب را با نوعی تناقض مواجه می‌کند و این تناقض بازخورد نشریه را در اجتماع ضعیف کرده و علاوه بر آن، نه تنها جایگاه خود، که به صورت کلی جایگاهِ نشریات را در راستای جهت‌دهی به افکار عمومی متزلزل می‌سازد و از نقش اثرگزارِ مطبوعات در جامعه می‌کاهد.
برای مثال، نسل آفتاب، مجوز خود را در زمینه‌ی فرهنگی، اجتماعی و هنری دریافت کرده و روش انتشار آن تحلیلی- خبری است.
این نشریه که با سه شماره در هفته، در کرمان چاپ می‌شود، بخش عظیمی از مطالب خود را به بازتاب اخبار سیاسی که در موضوع انتشار آن وجود ندارد، اختصاص می‌دهد. وُسعِ ناچیز این نشریه در کادرِ قویِ نویسندگان و تعداد صفحات، یعنی چهار صفحه، هر چند آن را از کار در زمینه‌ی تحلیلی دور کرده، اما این نمی‌تواند بهانه‌ی خوبی برای خبرنامه بودن یک نشریه باشد؛ چرا که در مسائل فرهنگی، هنری و اجتماعی که زمینه‌ی اصلی انتشار آن است نیز، تنها به انعکاس اخبار از چند خبرگزاری اکتفا می‌کند و از آن بدتر، گرایش منحرفِ اصلاح طلبانه، یعنی مخالفت صریح با اقدامات و عمل‌کرد دولت‌ نهم و دهم، و هم‌چنین، سیاه‌نمایی واضح در خصوصِ اوضاع اجتماعی و فرهنگی، این نشریه را به یک بولتنِ سیاسی در جهتِ مخالفِ مسیر رو به جلوی ایران اسلامی تبدیل کرده است.
سیاه نمایی و سعی در کاهش امید به آینده از جمله مواردی است که در برخی نشریات استان به صورت زنجیره‌ای مشاهده می‌شود.
باید افزود نقل اخبار منفی و حوادث، به خودیِ خود ایرادی ندارد که نتوان آن را نفی کرد، اما آن چه مهم است، نحوه‌ی بیان آن‌ها در یک نشریه، آن‌هم به عنوان تیتر اصلی است که برای بسیاری از شهروندان که فقط به خواندن عناوینِ روزنامه‌ها کفایت می‌کنند، برداشتی از کلِ مطالبِ آن نشریه، و در نهایت برداشتی از اوضاعِ جاریِ کشور محسوب می‌شود و در نهایت مبنایی برای قضاوت درباره‌ی مسائلِ جاری.
رودبارزمین، به مدیر مسئولی احمد یوسف‌زاده، عصر ظهور به مدیرمسئولی علی علویان، پاسارگاد به مدیر مسئولی علیرضا پورابراهیمی، سخن تازه به مدیرمسئولی بتول هاشمی و نگارستان به مدیر مسئولی ذبیح الله بلوردی، از جمله نشریاتی هستند که گویی به صورت زنجیره‌ای به این امر می‌پردازند. این کار علاوه بر تأثیرات منفی راونی که به صورت مستقیم بر خواننده می‌گذارد، به صورت غیر مستقیم در فرایندهای اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نیز موثر است.
با توجه به فعالیت چشمگیرِ این نشریات در انعکاس رویه‌ای منفی از اوضاع اقتصادی کشور، که متأسفانه به اسم نقدِ اقتصادی و در اکثر مواقع توسط افراد غیرمتخصص نوشته می‌شود، این روش به مرور تأثیر خود را در دست‌رسی به هدفِ غاییِ نظام جمهوری اسلامی که توسط مقام معظم رهبری دام ظله العالی در سال 1390 به عنوان جهاد اقتصادی تعیین شده است، خواهد گذاشت. و این نکته از این منظر حائز اهمیت است که اکثریتِ افرادی را که توسط این نشریات هدف قرار گرفته شده‌اند، از اقشار مختلف مردم می‌باشند که به واسطه‌ی دوری از مرکز استان و عدم دست‌رسی به اخبارِ صحیح، تأثیرپذیرترین قشرِ جامعه می‌باشند.
در این زمینه، یعنی سیاه‌نماییِ اوضاع موجود، پاسارگاد، که در شهر سیرجان چاپ و توزیع می‌شود، یکی از فعال‌ترینِ این نشریات محسوب می‌شود.
نگاهی گذرا به عناوین اصلی صفحه‌ی اول از چند شماره‌ی اخیر این نشریه به درستی گویای این مطلب است.
پاسارگاد- شماره 174- 11/11/1389
- کدام حمایت، فقط شعار می‌دهند.
- این جاده مشکل فنی دارد.
- جسد پیدا نشد، مردم نگران هستند.


پاسارگاد- شماره 175- 18/11/1389
- کابوس ترامادول.
- مرگ دلخراش در چاه.
- پروژه‌های شهرداری در حد انتظار نبود.


پاسارگاد- شماره 176- 25/11/1389
- زمین‌ها غیرکارشناسی واگذار می‌شوند.
- بازسازی کِی شروع می‌شود؟
- مسئولان فقط نامه‌نگاری می‌کنند.
- تربیت بدنی عدالت را رعایت نمی‌کند.


- پاسارگاد- شماره 177-9/12/1389
-‌ واژگونی اتوبوس زائران سیرجانی در سوریه.
- انتقاد پرواز از بلاتکلیفی حکم شهردار منتخب.


پاسارگاد- شماره 178- 16/12/1389
- اعتصاب کارکنان راه‌آهن وارد هفتمین روز خود شد.
- خرید شب عید و گرایش به مصرف در روزهای پایانی سال.
- خیره پشت ویترین.


...

پـــــــــــیام‌ها()     link     پنجشنبه ۱۱ فروردین ۱۳٩٠ -